Armchair VILDSUND off-white teddy
SKU: 3640263
Buy Online
Buy in Store
JYSK Dalma — 1 Հատ
JYSK Megamall — 0 Հատ
JYSK Erebuni — 0 Հատ
Ընտրեք սրահը
Specifications
| Type | Armchair |
| Material | Foam, Plywood, Polyester, Solid rubber wood |
| Material | Seat: Foam, Plywood, Polyester, Back: Foam, Plywood, Polyester, Armrest: Foam, Plywood, Polyester, Leg: Solid rubber wood, Steel |
| Frame | Plywood |
| Seat | Fabric: Polyester, Foam material: PU (polyurethan), Foam density: 22 kg/m³ |
| Backrest | Fabric: Polyester, Foam material: PU (polyurethan), Foam density: 22/16 kg/m³ |
| Armrest | Fabric: Polyester, Foam material: PU (polyurethan), Foam density: 22/16 kg/m³ |
| Legs | Solid rubber wood |
| Stool seat | Fabric: Polyester, Foam material: PU (polyurethan), Foam density: 22 kg/m³ |
| Treatment | Lacquer |
| Filling | 100% polyester, 100% foam |
| Outer fabric | 100% polyester |
| Colour | Off-white |
| Size assembled | Width: 89 cm, Height: 96 cm, Depth: 87 cm |
| Seat height | 43 |
| Seat depth | 53 |
| Assembly status | Self assembly |
| Size unassembled | Width: 84 cm, Length: 92 cm, Height: 84 cm |
| Weight | 23 kg |
| Max load | 110 kg |
| Max load per seat | 110 kg |
| Number of parcels | 1 |
| Environmental and health certification | FSC® 100% |
| Wash | No |
| Wood material and origin | Solid rubber wood, China, Plywood, China |
| Botanical name | Hevea brasiliensis, Populus tremula |